preloader
6 Things You Must Know Before Inspecting Tubes Eddyfi

 

6 نکته‌ای که باید قبل از بازرسی لوله‌ها بدانید

بازرسی لوله‌ها

همه ما در زندگی خود انتخاب‌هایی ناشی از ضعف اطلاعات کافی انجام داده‌ایم که برخی از آن‌ها پرهزینه‌تر از بقیه هستند. از خرید خودرو و خانه گرفته تا انتخاب دستگاه‌های مورد نیاز روزمره. کلید انتخاب خوب اطلاعات است.

تست غیر مخرب نیز از این قاعده مستثنا نیست. انتخاب‌های ناآگاهانه می‌تواند منجر به اشتباهات بسیار پرهزینه‌ای شود.

در حوزه تست غیر مخرب NDT ، فناوری‌های متفاوتی وجود دارد که برخی از آن‌ها مکمل یکدیگر هستند. می‌توان گفت هیچ روش NDT نمی‌تواند ادعا کند که قادر به انجام همه جانبه یک بازرسی است. قبل از بازرسی لوله‌ها و خرید پروب، مواردی وجود دارد که باید بدانید.

نکته اول: هدف از بازرسی لوله‌ها

دقیقاً دنبال چه چیزی هستید؟ مهم است که به وضوح نقص‌هایی را که در بازرسی لوله‌ها به دنبال آن هستید بشناسید؛ چراکه این امر در تعیین اینکه چه فناوری بازرسی یا ترکیبی از فناوری‌ها برای شما مناسب است، بسیار کلیدی است.
چند مورد از عیوب رایج در لوله عبارت‌اند از:

 •  ترک خوردن Cracking
 • خوردگی Corrosion
 • ایجاد حفره Pitting
 • نازک شدن Thinning

 

ازآنجایی‌که برخی از تکنیک‌های بازرسی غیر مخرب نسبت به عیوب در جهت‌گیری‌های خاص اصطلاحاً «کور» هستند، اگر به دنبال عیوب و ترک‌ها هستید، باید قبل از بررسی مطمئن شوید که در کدام جهت قرار دارند. ترک در لوله‌ها می‌تواند محوری یا محیطی باشد.

ترک خوردگی تنشی

نمونه‌ای از ترک خوردگی تنشی

 

بسته به اینکه آیا عیوبی که به دنبال تشخیص آن هستید در داخل یا خارج لوله‌ها هستند، تفاوت زیادی در نوع فناوری مورد استفاده شما ایجاد می‌کند.

آیا عیب مورد بررسی شما شکستن سطح است؟ نزدیک قطر داخلی لوله‌ها است؟ نزدیک قطر بیرونی لوله‌ها است؟ در بخش جوش خورده است؟ یا دور لوله یا صفحه نگهدارنده است؟

 

نکته دوم: جنس ماده سازنده لوله

جنس ماده سازنده لوله

دانستن نوع دقیق ماده‌ای که قصد تست و آزمایش آن را دارید نیز بسیار مهم است. برای مثال، تنها دانستن اینکه لوله‌های شما از فولاد ضد زنگ ساخته شده‌اند، کافی نیست. خواص مواد می‌تواند تأثیر زیادی بر تکنیک‌های بازرسی داشته باشد، نمونه دیگر تست‌های الکترومغناطیسی است که در آن تغییرات در نفوذپذیری بر نفوذ تست ادی کارنت تأثیر می‌گذارد.

دانستن استانداردهای ساخت مواد مهم است، اما اغلب برای به دست آوردن درک روشنی از خواص مواد کافی نیست. به عنوان مثال، برخی از استانداردهای ASTM مواد آهنی و غیر آهنی را پوشش می‌دهند و در چنین مواردی، تنها دانستن درجه خاص ماده (A213-TP304) درک درستی از ویژگی‌ها را به ارمغان می‌آورد.

همچنین مهم است که بر اساس عیوب مورد نظر و دارایی بازرسی شده، نوع دقیق مواد استفاده شده در اطراف لوله‌ها را بدانید. در موارد خاص، این مورد نیز می‌تواند کیفیت نتایج بازرسی و در نتیجه انتخاب تکنیک بازرسی را به شدت تحت تاثیر قرار دهد. همچنین مهم است که بدانیم لوله چگونه کار می‌کند، زیرا نحوه کارکرد نیز بر خواص مواد تأثیر می‌گذارد و آشکارسازی عیوب را بهبود می‌بخشد.

بیشتر بخوانید: 4 روش تشخیص عیوب سطحی در فولاد کربنی

 

نکته سوم: ابعاد فیزیکی لوله

ابعاد فیزیکی لوله

ابعاد فیزیکی لوله‌های خود را بدانید. باز هم ذکر این نکته ضروری است که هر تکنیکی برای هر ابعاد و ضخامت لوله مناسب نیست. برخی، مانند آزمایش الکترومغناطیسی، نسبت به سایر روش‌ها نسبت به ضریب پر شدن پایین تحمل کمتری دارند. بنابراین، قبل از شروع تست و بازرسی، حداقل این اطلاعات را در دسترس داشته باشید:
• قطر داخلی یا خارجی لوله‌های شما (در حالت ایده آل هر دو)
• BWG یا ضخامت دیواره لوله‌های شما (در حالت ایده آل هر دو)

 

نکته چهارم: ویژگی‌های لوله

باله و خم لوله

ممکن است به این فکر نکنید، اما ویژگی‌های برجسته لوله‌ها می‌تواند در انتخاب یک تکنیک بازرسی مورد توجه قرار گیرد. نمونه‌های معمولی از این ویژگی‌های لوله، که بر انتخاب روش بازرسی شما نیز تأثیر دارد، باله‌ها و خم‌ها هستند.

 

نکته پنجم: محل قرارگیری دارایی‌های مورد بازرسی

لوله مبدل حرارتی

فراتر از محل تقریبی عیوب، باید محل دارایی یا دارایی‌های مورد بازرسی را در نظر بگیرید. به عنوان مثال اگر دارایی مورد نظر دور از منبع آب باشد، استفاده از روش بازرسی دوار داخلی IRIS، هر چقدر هم که موفقیت آمیز باشد، تقریبا غیرممکن است. اگر بازرسی باید در یک فضای تنگ انجام شود، بعید است که بخواهید تجهیزات حجیم و دست و پا گیر را انتخاب کنید.

بیشتر بخوانید: تشخیص نشتی شار مغناطیسی لوله حفاری به روش MFL

 

نکته ششم: انتخاب بهترین روش بازرسی

روش بازرسی لوله‌ها

 

در اختیار داشتن همه این اطلاعات، تشخیص اینکه از چه تکنیکی باید استفاده کنید را ساده‌تر می‌سازد اما قبل از انتخاب نهایی نیز باید با کارشناسان این حوزه مشورت نمایید همچنین همان‌طور که گفته شد ممکن است برای بازرسی نیازمند استفاده از ترکیبی از روش‌ها باشید.

 

 

 

 

 

برخی از این روش های بازرسی لوله عبارتنداز:

 • تست ذرات مغناطیسی Magnetic particle testing (MT)
 • تست نفوذ مایع (PT) Liquid penetrant testing
 • تست ادی کارنت (ECT) Eddy current testing
 • آرایه ادی کارنت (ECA) Eddy current array
 • تست نشت شار مغناطیسی Magnetic Flux testing (MFL)
 • سیستم بازرسی دوار داخلی Internal Rotary Inspection System (IRIS)
 • تست میدان نزدیک Near-Field Testing (NFT)
 • تست میدان از راه دور Remote Field Testing (RFT)

 

هرچه اطلاعات بهتری داشته باشید، انتخاب شما عاقلانه تر خواهد بود. این به نوبه خود نتایج بهتری را به همراه خواهد داشت و سرمایه گذاری NDT شما را به حداکثر می‌رساند.
در صورتی که نیاز به اطلاعات بیشتری در خصوص بازرسی غیر مخرب داشتید می‌توانید با شرکت ما در تماس باشید:

تلفن: 66956911 (021)
تلفن: 66469148 (021)
تلفکس: 66956621 (021)
info@mapvaco.com
تهران، خیابان جمهوری اسلامی، بین خیابان فخررازی و خیابان دانشگاه، پلاک 1011، طبقه سوم

 

منبع محتوا :  Things You Must Know Before Inspecting Tubes | Eddyfi

نظر شما درباره این مطلب چیست؟

از ۱ تا ۵ ستاره به ما امتیاز بدید.

میانگین رتبه / 5. تعداد امتیازات کاربران:

امتیازی داده نشده، اولین نفری باشید که ثبت امتیاز می‌کنید

توییتر
لینکدین
واتساپ
تلگرام
ایمیل

آخرین موضوعات

لینک کوتاه مطلب

فهرست موضوعات
برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.