preloader
ndt-tube-inspections

خدمات بازرسی لوله به روش های غیرمخرب

 Non-Destructive Testing NDT

چندین سال است که خدمات بازرسی لوله توسط روشهای پیشرفته موجود در حوزه تست‌های غیر مخرب برای صنایع مختلفی اعم از نفت، پتروشیمی، تولید برق، لوله‌سازی، داروسازی و… به کار گرفته می شود.

چندین شرکت خارجی در بهره‌گیری از تکنیک‌های غیر مخرب (مثل ادی کارنت Eddy Current و اولتراسونیک Ultrasonic) برای بازرسی لوله‌های آهنی و غیر آهنی تخصص دارند. در ایران نیز چندین شرکت در این حوزه فعالیت می‌کنند. شرکت مهندسان پایش وضعیت امیرکبیر (مپوا) نیز ازجمله شرکت‌های ارائه خدمات تست‌های غیر مخرب است که تنها تولیدکننده ایرانی دستگاه‌هایی ازجمله دستگاه نشت شار مغناطیسی و دستگاه آکوستیک امیشن می باشد. در این بخش بیشتر بر روی انواع روشهای موجود برای بازرسی لوله ها و اهمیت هر کدام از آنها پرداخته شده است.

 

تکنیک‌های مختلف خدمات بازرسی لوله به روش غیرمخرب

Tube Inspections Services report

به‌طورکلی تکنیک‌های مختلفی برای خدمات بازرسی غیر مخرب لوله و کابل وجود دارد که ازجمله آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • Remote Field Technology (RFT- Ferrous Tubing)
  • Near Field Testing (NFT – Fin Fans)
  • Eddy Current Testing (ECT- Non-ferrous Tubing)
  • Internal Rotary Inspection System (IRIS-Ultrasonic Testing all materials)
  • magnetic flux leakage (MFL)

 

بیشتر بخوانید : مطالعه موردی از بازرسی پیوسته به روش نشتی شار مغناطیسی

بیشتر بخوانید : پیاده‌سازی سیستم پایش وضعیت پیوسته کابل

به‌کارگیری تکنیک‌های مختلف خدمات بازرسی لوله به روش های غیرمخرب

تکنیک‌های جدید به کار گرفته‌شده فرصتی را برای به‌کارگیری برنامه‌های منظم بازرسی فراهم می‌کند. این تکنیک‌ها و برنامه‌ریزی‌های از قبل تعیین شده با به حداقل رساندن خرابی‌های غیرمنتظره، امکان ادامه کار با تجهیزات حیاتی مهم را میسر می‌سازد و بدین ترتیب باعث کاهش خرابی و هزینه‌ها می‌شود.

قبل از تصمیم‌گیری در مورد تکنیک‌های مناسب برای نیازهای شما، موارد زیر باید در خصوص این به‌کارگیری در نظر گرفته شود:

  • تعداد لوله‌هایی که باید بررسی شوند
  • وضعیت و آماده بودن لوله‌ها
  • زمان موجود برای بازرسی

بیشتر بخوانید: بازرسی کابل فولادی؛ آنچه نمی‌توانید مشاهده کنید

 

تست ادای کارنت Eddy Current Testing (ECT)

بازرسی لوله به روش های غیرمخرب

این روش متداول‌ترین تکنیک برای بازرسی لوله‌های غیر آهنی است، این فناوری با به‌کارگیری کاوشگرهای مناسب بسیار قابل‌اعتماد است و با احتمال زیاد و درصد خطای پایین می‌تواند شرایط لوله را در خصوص کاهش ضخامت دیواره عمومی و وجود عیوب موضعی مانند حفره و ترک را پیش‌بینی کند.

روش بازرسی استاندارد برای لوله‌های معمولی از دو کانال جداگانه برای دستیابی به داده استفاده می‌کند. در این روش عیوب مطلق مثل کاهش دیواره و عیوب موضعی قابل‌شناسایی هستند. هنگام بازرسی از لوله‌های پره‌ای (چیلر chillers) از یک پروب A / C برای کاهش صدای مرتبط با پره ها استفاده می‌شود.

تجزیه‌وتحلیل دقیق را می‌توان با استفاده از ابزارهای نرم‌افزاری انجام داد. این ابزارها امکان شناسایی محل دقیق عیوب در خصوص ID / OD دیواره لوله (با تجزیه‌وتحلیل فازی، Phase Analysis، از منحنی‌هایی که توسط استاندارد کالیبراسیون تولید شده است) را فراهم می‌کنند. ابزارهای نرم‌افزاری همچنین امکان ارزیابی نقایص پنهان شده را هم فراهم می‌کنند.

 

روش RFT    Remote Field Testing

Remote Field Testing

یکی دیگر از روش های بازرسی لوله به روش های غیرمخرب تکنیک RFT است. این روش یک ابزار غربالگری سریع و قابل‌اعتماد برای ارزیابی وضعیت لوله‌های آهنی (مثل فولاد کربن ، فولاد ضدزنگ و دولایه) است. این روش به‌طورمعمول در فرکانس‌های بسیار کم (100 هرتز تا 1 کیلوهرتز) و بهره سیگنال بسیار زیاد (< 80 دسی بل) می‌تواند تا 12 میلی‌متر (2/1 اینچ) لوله فولاد کربنی را بررسی کند.

در این روش به‌طورمعمول از دو کانال برای بررسی استفاده می‌شود، کانال Absolute برای بررسی نازک شدن دیواره و کانال Differential برای بررسی عیوب موضعی.

 RFT در شناسایی و اندازه‌گیری نازک شدن دیواره بسیار خوب عمل می‌کند اما در مقایسه با روش ادی کارنت ECT عملکرد ضعیف‌تری در شناسایی حفره‌های ایجادشده دارد. برای بهبود نتایج بازرسی، همیشه توصیه می‌شود که با استفاده از تجهیزات مناسب فرآیند تمیز سازی سوراخ‌های داخلی لوله‌ها را قبل از بررسی انجام داد.

 

روش IRIS Internal Rotary Inspection System

Internal Rotary Inspection System

IRIS یک روش اولتراسونیک برای بازرسی شرایط لوله با جنس‌های مختلف و با ضخامت دیواره لوله بیشتر از 1 میلی‌متر است. این فناوری می‌تواند ضخامت دیواره باقیمانده حاصل از خوردگی، فرسایش، حفره و ساییدگی را دقیقاً اندازه‌گیری کند. بااین‌وجود به استاندارد بسیار بالایی برای تمیز کردن نیاز دارد و از روش بازرسی Eddy Current Testing ECT و Remote Field Testing RFT بسیار کندتر است. تشخیص ترک خوردگی با روش IRIS امکان پذیر نیست.

این سیستم از یک سر توربین چرخان با یک مبدل استفاده می‌کند که سیگنال را از طریق آینه زاویه دار به دیواره لوله می فرستد. تصویری که نمایش داده می‌شود می‌تواند به صورت B-Scan (نمای مقطعی) و همچنین C-Scan (توسعه محور طولی لوله) دیده شود.

شرکت مهندسان پایش وضعیت امیرکبیر (مپوا) با به‌کارگیری متخصصان در حوزه تست‌های غیر مخرب راه حل بازرسی غیر مخرب پیشرفته برای شما را تهیه می‌کند، همچنین برای بدست آوردن اطلاعاتی که برای ادامه کار ایمن با تجهیزات کارخانه خود نیاز دارید پاسخ و راه حل مناسب را ارائه می دهد.

 

برای مطالعه تکمیلی در خصوص این روش ها می توانید به سایت www.eddyfi.com مراجعه کنید.

 

بیشتر بخوانید :  نشتی شار مغناطیسی

بیشتر بخوانید : روش نشتی شار مغناطیسی – بخش دوم

 

 

نظر شما درباره این مطلب چیست؟

از ۱ تا ۵ ستاره به ما امتیاز بدید.

میانگین رتبه / 5. تعداد امتیازات کاربران:

امتیازی داده نشده، اولین نفری باشید که ثبت امتیاز می‌کنید

توییتر
لینکدین
واتساپ
تلگرام
ایمیل

آخرین موضوعات

لینک کوتاه مطلب

فهرست موضوعات
برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.
فروشگاه