preloader
Other Magnetic Flux Leakage Testing Applications

سایر کاربردهای نشتی شار مغناطیسی

در محتواهای گذشته منتشر شده در مجله مپوا در خصوص روش نشتی شار مغناطیسی به‌طور مفصل بحث شد. در این مقاله بیشتر تلاش شده تا نگاهی به سایر کاربردهای روش نشتی شار مغناطیسی هم داشته باشیم:

سایر کاربردهای آزمایش نشتی شار مغناطیسی

در سایر کاربردهای آزمایش نشتی شار مغناطیسی و موارد خاص به‌کارگیری روش MFL، به‌عنوان‌مثال، آزمایش اجسام با قطر مسطح یا بزرگ، اشباع مغناطیسی فولاد به دلیل وجود مقدار زیادی فولاد در مجاورت منطقه‌ی مورد آزمایش و استفاده از تکنیکی متفاوت در ایجاد میدان مغناطیسی، دشوار است. این امکان وجود دارد که در خصوص بازرسی کف مخازن (Tank floors) یا خطوط لوله با قطر بزرگ (large diameter pipelines) این تجهیزات – همچون بازرسی کابل -با سیستم مغناطیسی احاطه نشوند، بنابراین در این زمان، از سیستم مغناطیسی U شکل برای ایجاد میدان مغناطیسی استفاده می‌شود. برخلاف بازرسی کابل، چگالی شار مغناطیسی، B که توسط اسکنر MFL در کف مخازن با ضخامت زیاد ایجاد شده، اغلب کمتر است.

 

بازرسی کف مخازن (MFL کف)

بازرسی کف مخزن tank floor mfl

برخی از ابزارهای مورد استفاده برای بازرسی کف مخازن دارای آهن‌رباهای دائمی هستند که در سیستم مغناطیسی U شکل پیاده‌سازی شده‌اند. برخی دیگر نیز از ایجاد میدان مغناطیسی جریان متناوب استفاده می‌کنند.

اسکنرهای MFL (MFL scanners) می‌توانند عیوب و خوردگی های موجود در کف مخازن را سریع تر و موثرتر آشکار کنند، اما عمق دقیق خوردگی را تنها با روش آزمایش ضخامت اولتراسونیک (UT – ultrasonic testing) می‌توان اندازه گرفت.

پیگ یا توپک ها نیز (PIGs – Pipeline inspection gages) با استفاده از اصول UT یا MFL کار می‌کنند پیگ ها معمولاً یک میدان مغناطیسی قوی ایجاد می‌کنند که اشباع کامل دیواره خط لوله را امکان‌پذیر می‌سازد. PIG با جریان روغن یا گاز به داخل خط لوله می‌رود و نشتی شار مغناطیسی ایجاد شده توسط شکستگی‌های دیواره را تشخیص می‌دهد.

پیگ PIG

oil well pipe casing nondestructive testing

PIG معمولاً شامل سیستم‌های مغناطیسی اصلی و کمکی مجهز به آهن‌ربا و سنسورهای دائمی است. سیستم مغناطیسی اصلی به کمک آهن‌رباهای قوی یک میدان مغناطیسی قوی با یک هسته نسبتاً بزرگ و سنگین ایجاد می‌کند، که تمام ناپیوستگی ها را بدون توجه به موقعیت آن‌ها در دیوار آشکار می‌کند.

سیستم مغناطیسی کمکی با میدان مغناطیسی ضعیف در خارج از سیستم اصلی، میدان مغناطیسی ضعیفی را تنها برای تشخیص خوردگی های سطح داخلی دیوار فراهم می‌کند؛ بنابراین، ردیابی و اندازه‌گیری ابعاد ناپیوستگی ها امکان‌پذیر می‌گردد.

یک PIG MFL سنگین است. به‌عنوان‌مثال، وسیله اندازه‌گیری بازرسی از خط لوله 508 میلی متر (20 اینچ) تقریباً 800 کیلوگرم (1764 پوند) وزن دارد. شکل 5 دستگاه MFL دیگری را با اشباع مغناطیسی برای پوشش لوله NDT میدان نفتی نشان می‌دهد. سیستم مغناطیسی آن مشابه سیستم PIG است اما از جریان مستقیم برای ایجاد میدان مغناطیسی استفاده می‌کند. برای جابجایی دستگاه از طریق لوله از بالابر کابل استفاده می‌شود تا شکستگی ها و نواحی خوردگی در سطح داخلی و خارجی را به‌طور قابل اعتمادی تشخیص دهد.

 

نتیجه گیری در خصوص بهره گیری از روش MFL

MFL applications

ابزارهای MFL که با استفاده از میدان های مغناطیسی قوی آزمایش اشباع مغناطیسی بازرسی را ممکن می‌سازند، تکرار پذیری خوبی دارند و همچنین شکستگی‌های  بیرونی و داخلی را با حساسیت بالا نشان می‌دهند.

آن‌ها همچنین ممکن است مقدار فولاد از بین رفته در اثر خوردگی و اصطکاک را نیز به دقت اندازه بگیرند. بااین‌حال، برای ایجاد یک میدان مغناطیسی قوی، چنین ابزارهای MFL به وزن و اندازه کافی نیاز دارند. وقتی شرایط اشباع غیرقابل دستیابی است، ممکن است از میدان مغناطیسی نسبتاً ضعیف برای بازرسی استفاده شود، اما خوانایی آن از تکرار پذیری و دقت کمتری برخوردار است.

تا به امروز تجهیزات میدان مغناطیسی ضعیف، به‌ویژه در یک میدان مغناطیسی باقیمانده، به دلیل وزن نسبتاً کم و اندازه کوچک جذاب به نظر می‌رسند، اما عملکرد آن‌ها نسبت به تجهیزاتی که از ابزارهای میدان مغناطیسی قوی استفاده می‌کنند کمتر هستند. این موضوع برای پایش وضعیت و پیش‌بینی طول عمر آن‌ها بسیار مهم است.

منبع :

Magnetic Flux Leakage Testing. Strong or Weak Magnetization

نظر شما درباره این مطلب چیست؟

از ۱ تا ۵ ستاره به ما امتیاز بدید.

میانگین رتبه / 5. تعداد امتیازات کاربران:

امتیازی داده نشده، اولین نفری باشید که ثبت امتیاز می‌کنید

توییتر
لینکدین
واتساپ
تلگرام
ایمیل

آخرین موضوعات

لینک کوتاه مطلب

فهرست موضوعات
برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.