preloader

کاربرد تست التراسونیک برد متوسط برای بازرسی تکیه‌گاه‌های لوله با قطر کم

خوردگی زیر تکیه‌گاه‌های لوله که به نام Corrosion under pipe supports یا CUPS شناخته می‌شود، در سال‌های اخیر بسیار مورد توجه سازندگان دستگاه‌های بازرسی و تجهیزات قرار گرفته است.

بیشتر بخوانید: پایش سلامت خط لوله

 

اهمیت بازرسی تکیه‌گاه‌های لوله با قطر کم

تکیه‌گاه‌های لوله با قطر کم

با توجه به اینکه خوردگی زیر تکیه‌گاه‌های لوله چالشی مهم در صنعت بازرسی خطوط لوله محسوب می‌شوند، اهمیت رو به رشد آن‌ها تعجب‌آور نیست. بااین‌حال، مانند بسیاری از برنامه‌های کاربردی تست غیر مخرب (NDT) هیچ راه حلی وجود ندارد که تمام خواسته‌های یکجای مشتری برای بازرسی عیوب و خوردگی را ارائه دهد. در این مقاله نگاه دقیق‌تر به این موضوع می‌اندازیم.

بیشتر بخوانید :  ربات بازرس مخازن و اهمیت آن در بازرسی غیرمخرب

 

تکنیک‌های بازرسی تکیه‌گاه‌های لوله با قطر کم

بازرسی تکیه‌گاه‌های لوله با قطر کم

از گذشته تاکنون روش‌های مختلفی برای بازرسی خوردگی زیر تکیه‌گاه‌های لوله CUPS وجود داشته است که عمدتاً از امواج فراصوت و تکنیک‌های pitch-catch بهره می‌بردند و یا با استفاده از تست التراسونیک آرایه فازی phased array ultrasonic testing (PAUT) یا مبدل‌های صوتی الکترومغناطیسی electromagnetic acoustic transducers (EMATs) بازرسی را انجام می‌دادند.

طبیعتاً هر تکنیکی مزایا و معایب خود را دارد. مشکل اکثر این تکنیک‌های فعلی این است که آن‌ها به لوله‌هایی با قطرهای بزرگ‌تر یعنی بیشتر از 152 میلی‌متر (6 اینچ) و احتمالاً ضخامت دیواره لوله محدود می‌شوند. با کوچک‌تر شدن قطر لوله‌ها، جداسازی محیطی تکنیک‌های pitch-catch برای پردازش داده‌ها سخت‌تر شده و عبور محیطی نیز برای اسکنرها دشوارتر می‌شود، این امر به‌ویژه در زمانی که لوله‌ها به هم نزدیک شوند مشهود است. حتی ممکن است مانند تلاش برای یافتن یک سوزن در انبار کاه باشد. به همین دلیل است که اندازه لوله‌ها اغلب نادیده گرفته می‌شوند.

 

 

تست التراسونیک برد متوسط

تست التراسونیک برد متوسط

اینجاست که تست التراسونیک برد متوسط medium range ultrasonic testing (MRUT) می‌تواند به یک راه‌حل مناسب برای پر کردن این شکاف تبدیل شود.

تجهیزات بازرسی وجود دارند که با فعال کردن حساسیت، تشخیص و موقعیت‌یابی بهبود یافته عیوب از طریق ابزارهای مغناطیسی با فرکانس بالا (128 کیلوهرتز) ، در بازرسی با برد کوتاه‌تر تا 10-12 متر (33-39 فوت) بسیار کارآمد شناخته می‌شوند. بنابراین بازرسی مناطق خاص مانند تکیه‌گاه‌های لوله، رشدی طبیعی در مراحل بعدی برای این تکنیک است. این مورد به‌ویژه برای صنعت مهم است زیرا این روش برای لوله‌های با قطر کمتر، به‌عنوان مثال لوله با قطر بین 38 میلی‌متر (1.5 اینچ) و 203 میلی‌متر (8 اینچ)، مناسب است؛ درحالی‌که سایر تکنیک‌ها اغلب فراتر از محدوده عملیاتی آن‌ها هستند.

 

نمونه تست بازرسی التراسونیک برد متوسط

نمونه تست التراسونیک برد متوسط

نمونه‌ای از این بازرسی در حلقه آزمایشی 101 میلی‌متری (4 اینچی) در تصویر نشان داده شده است. به دلیل نزدیکی لوله به لوله 254 میلی‌متری (10 اینچی) مجاور، بررسی این ناحیه با استفاده از اسکنر دشوار بود، علاوه بر این قطر لوله کوچک است و اتصال را با مشکل مواجه می‌سازد.

در طول آزمایش، ابزار مغناطیسی تقریباً 1.5 متر (5 فوت) دورتر از تکیه‌گاه لوله قرار گرفت و بازرسی انجام شد. سپس یک نقص به ناحیه وارد شد و آزمایش تکرار شد. همان‌طور که در تصویر زیر می‌بینید، یک سیگنال واضح از نقص خوردگی در تکیه‌گاه جوش وجود دارد. علاوه بر این، C-Scan و همچنین متمرکز شدن نشان می‌دهد که این نقص در موقعیت 90 درجه است. زمان صرف شده برای تنظیم و انجام این تست تقریباً پنج دقیقه بود که بازرسی را بسیار کارآمد کرد.

نتایج تست التراسونیک برد متوسط

 

مزایای تست التراسونیک برد متوسط

تکنیک تست التراسونیک برد متوسط به‌عنوان اولین قدم و همچنین غربالگری دقیق برای تشخیص خوردگی تکیه‌گاه‌های لوله با قطر کم بین 38 میلی‌متر (1.5 اینچ) و 203 میلی‌متر (8 اینچ) روشی مناسب محسوب می شود.

این سیستم با حداقل پیش نیاز و عدم نیاز به تدارکات اولیه سخت به‌سرعت مستقر می‌شود. اگرچه این تکنیک حداقل اندازه دیواره باقیمانده را برای ارزیابی کامل و مناسب سیستم ارائه نمی‌دهد، اما نشان داده است که یک روش غربالگری بسیار مؤثر است که می‌تواند همراه با سایر فناوری‌ها مانند PAUT برای ارائه یک تصویر کامل و روشن از عیوب استفاده شود.

 

بیشتر بخوانید: پایش وضعیت سازه‌های زیردریا

 

نظر شما درباره این مطلب چیست؟

از ۱ تا ۵ ستاره به ما امتیاز بدید.

میانگین رتبه / 5. تعداد امتیازات کاربران:

امتیازی داده نشده، اولین نفری باشید که ثبت امتیاز می‌کنید

توییتر
لینکدین
واتساپ
تلگرام
ایمیل

آخرین موضوعات

لینک کوتاه مطلب

فهرست موضوعات
برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.