preloader
Storage Tank Critical Zone Inspection

اهمیت بازرسی کف مخازن

مخازن ذخیره سازی بالای زمین

روزانه گزارش‌های زیادی از بازرسی‌های کف مخازن تهیه می‌شوند که نتیجه آن‌ها می‌تواند بر میلیون‌ها دلار هزینه، ایمنی محیط‌های اطراف و حتی خطرات جانی برای افراد تأثیر بگذارند.

این گزارش‌ها برای صاحبان آن مخازن ذخیره‌سازی ضروری است تا از وضعیت سلامت مخازن خود اطمینان حاصل کنند. بااین‌حال، کیفیت این گزارش‌ها به تجهیزات مورد استفاده وابسته است و ارتباط بین کیفیت گزارش و قابلیت تجهیزات بسیار قابل توجه است. اینجاست که فناوری نشتی شار مغناطیسی (MFL) وارد می‌شود – روشی کارآمد که امروزه برای بازرسی کف مخازن توصیه می‌شود.

پیشرفت در فناوری مدرن نشتی شار مغناطیسی به همین‌جا ختم نمی‌شود. امروزه تجهیزات پیشرفته‌ی این تکنولوژی اجازه می‌دهند تا مناطقی که قبلاً امکان اسکن آن‌ها نبود (مانند “منطقه بحرانی critical zone”) نیز بازرسی شوند و نتایج بررسی آن در گزارش‌های بازرسی مخازن گنجانده شوند. این بدان معنی است که مهندسان می‌توانند سلامت مهم‌ترین مناطق کف مخزن را به‌سرعت تعیین کنند و استراتژی‌های تعمیر و نگهداری دقیق را مبتنی بر داده‌های به دست آمده توسعه دهند.

در این مقاله، به این پیشرفت‌ها به شکلی عمیق‌تر می‌پردازیم و چگونگی بهبود دقت بازرسی و میزان پوشش آن را بررسی می‌کنیم. این پیشرفت‌ها درنهایت منجر به عملیات ایمن‌تر و آرامش خاطر بیشتر برای صاحبان مخازن بالای زمین می‌شوند.

 

بیشتر بخوانید : ربات بازرس مخازن و اهمیت آن در بازرسی غیرمخرب

 

بازرسی کف مخازن ذخیره‌سازی بالای زمین از گذشته تاکنون

بازرسی کف مخازن ذخیره‌سازی بالای زمین

در سال 1988، بازرسی کف مخازن ذخیره‌سازی فرآیندی پرزحمت و دارای خطا بود که شامل نمونه‌برداری دستی و اندازه‌گیری‌ ضخامت اولتراسونیک نقطه‌ای در یک الگوی پراکنده شبکه ‌مانند بود. یک رویکرد رایج در آن زمان ثبت اندازه‌گیری‌های پنج نقطه‌ای در هر صفحه بود که منجر به پوشش بازرسی کمتر از یک درصد می‌شد!

مدتی بعد روش نشت شار مغناطیسی (MFL) ابداع شد. از آن زمان روش MFL راه طولانی را پیموده است و در حال حاضر یک روش بازرسی مطمئن است که به شکلی گسترده شناخته شده و به دلیل توانایی آن در ارائه پوشش سریع، کارآمد و جامع سازه‌های آهنی بزرگ مانند کف مخازن ذخیره‌سازی بالای زمین Aboveground Storage Tanks (ASTs) به‌عنوان روشی مناسب جهت بازرسی معرفی می‌گردد.

بازرسی کف مخازن ذخیره‌سازی برای اطمینان از ایمنی و سلامت آن، به‌ویژه در منطقه بحرانی (critical zone) حیاتی است. این منطقه بحرانی توسط استاندارد API 653 به‌عنوان بخشی از کف مخزن یا صفحه حلقوی در 76.2 میلی‌متر (3 اینچ) از لبه داخلی پوسته تعریف و به‌صورت شعاعی به سمت داخل اندازه‌گیری شده است.

 

بازرسی مناطق بحرانی کف مخازن

منطقه بحرانی کف مخازن

در گذشته، بازرسی منطقه بحرانی مستلزم فرآیندهای زمان‌بر و قابل خطا بود که به‌شدت به صحت بازرسی و محدودیت‌های تجهیزات تست غیر مخرب (NDT) متکی بود. گزارش در مورد ویژگی‌های شناسایی شده در مناطق مرده یک فرآیند کاملاً دستی بود و ثبت پوشش واقعی در این مناطق غیرممکن بود. اغلب، یک ابزار MFL ثانویه بدون قابلیت نقشه برداری در این منطقه مستقر می‌شد.

در طول دهه‌های گذشته، صنعت با عدم تطابق قابل توجهی بین پوشش بازرسی واقعی و پوشش بازرسی گزارش شده مواجه شده است. بااین‌حال، با پیشرفت در اسکنرهای نشتی شار مغناطیسی این فرآیند قابل اعتمادتر، کارآمدتر شده است.

به‌طور معمول، اسکنرهای MFL فقط برای اسکن در خطوط مستقیم طراحی شده‌اند. درواقع در گذشته مهندسان زمان و منابع قابل توجهی را سرمایه‌گذاری کرده‌اند تا صرفاً مطمئن شوند که آن‌ها می‌توانند این کار را انجام دهند! اما نکته اینجاست که وقتی ساختاری که ما در حال بررسی آن هستیم دایره‌ای باشد، این روش کارآمد نیست.

اسکنرهای جدید MFL این مانع را با ویژگی پوششی “فرمان فعال دقیق” (Precision Active Steering) خود می‌شکنند و اسکن‌های منحنی سریع و با کیفیت بالایی را در مناطق بحرانی امکان پذیر می‌سازند. این ویژگی به طور قابل توجهی پوشش مناطق بحرانی را با قرار دادن سنسورها در جایی که بیشتر مورد نیاز است افزایش می‌دهد یعنی در فاصله 12 میلی‌متری (0.472 اینچ) از پوسته مخزن.

تکنولوژی‌های جدید روش نشتی شار مغناطیسی همچنین ویژگی جدیدی به نام اسکن زاویه‌دار (Angled Scan) دارند که این ویژگی جهت پوشش بازرسی مناطق مرده در انتهای صفحات طراحی شده، که همان‌طور که در تصویر زیر به رنگ سفید نشان داده شده است، می‌تواند قابل توجه باشد.

بازرسی مناطق مرده و بحرانی کف مخازن

مزایای تغییر در تکنولوژی‌های بازرسی کف مخازن

با این پیشرفت‌های حاصل شده در روش بازرسی MFL، عدم پوشش مناطق مرده کاهش می‌یابد، نیاز به آماده سازی برای تست اولتراسونیک (UT) به حداقل می‌رسد و اتکای کمتری به ابزارهای جانبی MFL اضافی وجود دارد. زمان کلی بازرسی نیز با استفاده از یک اسکنر MFL کامل و خودکار که به قسمت بیشتری از کف مخزن دسترسی دارد کاهش می‌یابد. پس از انجام بازرسی، نتایج واقعی بازرسی حاصل شده در مجموعه داده‌هایی ثبت و به طور یکپارچه در گزارش داده نمایش داده می‌شوند.

توانایی اسکن و ضبط مجموعه داده‌ها در مناطق مرده به شکل کلاس بندی شده، پوشش کلی بازرسی و همچنین کیفیت و قابلیت ردیابی را افزایش داده است و مهندسین را با داده‌های عملی مطمئنی برای تعیین سلامت کف مخزن مواجه می‌سازد.

در شکل 1 مناطق بحرانی و مرده قابل توجهی در اطراف محیط مخزن و در امتداد لبه‌های زاویه‌دار صفحات طرح نشان داده شده است. این مناطق ممکن است با روش‌های بازرسی ساده پوشش داده نشده باشند.

پوشش دهی بازرسی کف مخازن

شکل 1: پوشش کف مخزن با تجهیزات MFL اولیه بدون اسکن منحنی و بدون افزودن قابلیت اسکن سفارشی.

 

در شکل 2 از ویژگی‌های “Precision Active Steering” و “Angled Scan” که در بالا به آن‌ها اشاره شد برای دستیابی به پوشش جامع در اطراف محیط مخزن و در امتداد لبه‌های زاویه‌دار صفحات استفاده شده است. همان‌طور که می‌بینید، مناطق بحرانی به حداقل رسیده است – بسیار چشمگیر!

پوشش منطقه بحرانی کف مخازن به روش نشت شار مغناطیسی

شکل 2: پوشش کف مخزن نقشه برداری شده با تجهیزات به روز روش نشت شار مغناطیسی، در اینجا از قابلیت‌هایی از جمله قابلیت های اسکن منحنی و زاویه دار استفاده شده است.

 

بازرسی کف مخازن با پیشرفته ترین تجهیزات

با تجهیزات پیشرفته و فناوری به روز شده MFL که اکنون توسط شرکت ها قابل ارائه است، بازرسی مخازن در حال حاضر با ظرافت و دقت خاصی انجام می‌شود. نتیجه این امر یک بازرسی بدون ایراد و با کیفیت است که نتایج قابل اطمینانی را تضمین می‌کند.

امروزه شرکت‌های بزرگ بازرسی جهان توصیه می‌کنند که روش و سرعت اکتساب داده می‌بایست بهینه باشد و تجهیزات و نرم افزارهای تست های غیرمخرب NDT باید مناسب بازرسی مخزن مورد نظر باشند تا از بازرسی یکپارچه و قابل اعتماد اطمینان حاصل شود. مراحل انتقال داده از تجهیزات تا نهایی سازی گزارش باید کارآمد، قابل تکرار و ملموس باشد و از آخرین پیشرفت‌های فناوری در روش MFL بهره برده باشد.

بازرسی کف مخزن با روش MFL

شکل 3: انجام بازرسی مخزن EEMUA 159 با اسکنر کف مخزن MFL FloormapX شرکت ادیفای

 

از طرح‌های اولیه روش نشتی شار مغناطیسی تا پیشرفت‌های امروزی در فناوری MFL، بازرسی کف مخازن ذخیره‌سازی روی زمین مسیر طولانی را طی کرده است و همه این پیشرفت‌ها این اطمینان را می‌دهند که دریافت‌کنندگان اطلاعات و گزارش‌ها، به شکل بسیار دقیق و قابل اعتمادی می‌توانند تصمیمات کلیدی در خصوص میزان خرابی، تعمیر یا محاسبات عمر باقی‌مانده را اتخاذ کنند.

 

آینده بازرسی کف مخازن

به طور کلی، بازرسی کف مخزن یک فرآیند چند وجهی است که به عوامل زیادی برای توسعه مؤثرترین برنامه نگهداری و تعمیر نیاز دارد. اطمینان از ایمنی و سلامت مخازن و کیفیت گزارش بازرسی تنها به میزان مناسب بودن تجهیزات مورد استفاده وابسته است.

با پیشرفت‌های مستمر فن‌آوری در نشت شار مغناطیسی، به‌ویژه توانایی گنجاندن مناطقی که قبلاً اسکن نشده‌اند مانند منطقه بحرانی، ارزیابی‌های سلامت کف مخزن ذخیره‌سازی قابل‌اعتمادتر، کارآمدتر و ملموس‌تر شده‌اند. این پیشرفت‌ها دقت و پوشش بازرسی را بهبود بخشیده است و درنهایت منجر به عملیات ایمن‌تر و آرامش خاطر بیشتر برای صاحبان دارایی می‌شوند.

با ادامه پیشرفت فناوری، می‌توانیم انتظار گزارش‌های دقیق‌تر و قابل‌اطمینان‌تری از بازرسی مخازن داشته باشیم و اطمینان حاصل کنیم که صاحبان دارایی‌ها می‌توانند با اطمینان تصمیمات آگاهانه بگیرند.

 

منبع : Breaking Barriers in Storage Tank Critical Zone Inspection

نظر شما درباره این مطلب چیست؟

از ۱ تا ۵ ستاره به ما امتیاز بدید.

میانگین رتبه / 5. تعداد امتیازات کاربران:

امتیازی داده نشده، اولین نفری باشید که ثبت امتیاز می‌کنید

توییتر
لینکدین
واتساپ
تلگرام
ایمیل

آخرین موضوعات

لینک کوتاه مطلب

فهرست موضوعات
برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.